Producenci
Promocje
Łóżko parterowe jednoosobowe LEON
Łóżko parterowe jednoosobowe LEON

1 279,00 zł

Cena regularna: 1 429,00 zł

szt.
Łóżko parterowe dwuosobowe PATRYK
Łóżko parterowe dwuosobowe PATRYK

1 509,00 zł

Cena regularna: 1 669,00 zł

szt.
Łóżko parterowe jednoosobowe OLAF
Łóżko parterowe jednoosobowe OLAF

1 089,00 zł

Cena regularna: 1 239,00 zł

szt.
Łóżko parterowe jednoosobowe HANIA
Łóżko parterowe jednoosobowe HANIA

1 079,00 zł

Cena regularna: 1 229,00 zł

szt.
Najlepsze materace do dziecięcego łóżka

Sen jest bardzo ważny w życiu człowieka już od najmłodszych lat. Wyspane dziecko jest szczęśliwe, pełne energii, lepiej skoncentrowane. Może też uniknąć wad postawy. Chcesz zapewnić maluchowi dobrej jakości sen? Wybierz odpowiedni materac do jego łóżeczka. Co oznacza ‘odpowiedni materac’? Poniżej wyjaśniamy, jak go znaleźć.

 

Z artykułu dowiesz się:

Jakiej wielkości materac kupić dziecku?

Jakie cechy powinien mieć materac dla dziecka?

Które tworzywa są najlepsze na materac dziecięcy?

Do czego dziecku jest potrzebny materac?

 

Wymiary materacy na łóżka dziecięce

Kupowanie materaca do łóżka wcale nie jest tak proste, jak się wydaje. Trzeba pamiętać o wielu sprawach, zwrócić uwagę na różne cechy. Jedną z podstawowych i widocznych od razu jest wielkość. Każde łóżko, także to dla dziecka, powinno mieć materac idealnie pasujący do stelaża. Za mały jest luźno ułożony i może się przesuwać zmniejszając komfort. Za duży wystaje, zawija się i robi niewygodny. Przez to regeneracja jest słaba i człowiek (w tym także dziecko) wstaje zmęczony, często z bólem karku lub kręgosłupa.

Dziecko, ze względu na swoje małe rozmiary nie potrzebuje wielkiego łóżka. Najmłodsi śpią zazwyczaj na materacach o szerokości 80 cm i długości 160 cm. Wymiary te łączone są w różne konfiguracje i zmieniają się co 10 cm.

Najlepiej jest kupić dziecku trochę dłuższe łóżko, aby było wygodne, kiedy maluch urośnie. Ważne, żeby nie było za małe.

 

Inne cechy materaca dla dziecka

Większość typów materacy występuje w różnych wielkościach. Można więc skoncentrować się na doborze innych istotnych cech. Konieczne jest wybranie odpowiedniego poziomu twardości i materiału spełniającego potrzeby dziecka.

 

Twardość materaca dla dziecka

Twardy materac nie pozwala ciału przyjąć wygodnej pozycji, nie dopasuje się. Miękki natomiast zapada się pod ciężarem, co prowadzi do nienaturalnego wygięcia pleców i miednicy. Żeby dobrać wygodny materac dla dziecka trzeba uwzględnić wagę malucha. Dla najmłodszych najlepsze są miękkie materace, dla trochę starszych średnio twarde. Do 13 roku życia lepiej stosować materace piankowe. Sprężynowe mogą powodować dyskomfort.

Mogą, ale nie muszą. Cięższe dzieci powinny mieć twardsze materace niż ich rówieśnicy. Ważna jest również wysokość. Materace piankowe mają od 8 cm grubości, a sprężynowe około 12. Ma to zapewnić wygodne podparcie.

 

Materiały użyte do tworzenia materacy dziecięcych

Materac, poza zapewnieniem wygody, powinien spełniać też inne zadania. Za większość z nich odpowiadają materiały, z których wykonuje się materace. Najczęściej stosowana jest pianka poliuretanowa, która dobrze odprowadza wilgoć, jest elastyczna i bezpieczna. Nie gromadzą się w niej bakterie i inne drobnoustroje. Na rynku znajdziesz wiele materacy piankowych z domieszką innych substancji. Dlaczego się je łączy?

Materac z lateksem jest bardziej elastyczny i trwały. Zapewnia też ochronę przed wirusami, grzybami i bakteriami na wysokim poziomie. Niestety jednocześnie powoduje wiele reakcji alergicznych i nie przepuszcza powietrza, przez co materac wchłania wodę (np. pot).

Kokos w materacu zwiększa twardość. Ten wybór jest dobry w przypadku dzieci z większą wagą i preferujących twarde podparcie pod plecami. Kokos, podobnie jak lateks, zwiększa higienę materaca. Jego przewagę stanowi niemal całkowity brak reakcji uczuleniowych. Jest o wiele lepszy dla delikatnej skóry dziecka. Jednak przed wybraniem materaca z matą kokosową warto się zastanowić, czy będzie on lepszy od klasycznej wersji piankowej.

 

Jakie zastosowanie mają materace dla dzieci?

Dla maluchów łóżko to świetne miejsce do zabawy. Dzieci spędzają na materacu mnóstwo czasu. Służy on nie tylko do spokojnej zabawy lalkami czy maskotkami. Często siedzi na nim duża grupa dzieci, powodując zwiększony nacisk, a niejednokrotnie pełni funkcję trampoliny.

To dodatkowo utrudnia wybór najlepszego produktu. Ze względu na zastosowanie materac powinien być dość twardy, ale wtedy będzie niewygodny w nocy. To jedna z przyczyn, dla których materace do łóżek dziecięcych zawierają materiały zwiększające elastyczność. Kokos sprawia, że materac spełnia każdą swoją rolę.

 


Materac piankowy z lateksem

od 316,00zł

Zobacz produkt

Materac piankowy z kokosem

od 302,00zł

Zobacz produkt

Materac piankowy z kokosem i lateksem

od 417,00zł

Zobacz produkt

 

 

Jak wybrać materac dla dziecka na lata?

Dla wielu rodziców wybór materaca z lateksem lub kokosem jest przejawem ekologicznego życia. Te naturalne (choć w przypadku lateksu nie zawsze) tworzywa są dobre i dla dziecka i środowiska. Ale jeśli będziesz zmieniać materac zbyt często to ta jego funkcja nie będzie przydatna. Wybierz wytrzymały produkt, który posłuży Ci przez lata. W ten sposób zmniejszysz ilość odpadów, a sobie wydatki.

Szukając materaca do łóżka dziecka, który będzie użyteczny na długo pamiętaj o rozmiarze. Dziecku, które ma 3 lata kupuje się większe łóżko, żeby mogło w tym samym spać, w wieku 7 lat, kiedy będzie dużo większe. Choć ze względu na higienę lepiej w tym czasie zmienić materac, to nie musisz tego robić co roku, a nową piankę wybierasz do starego stelażu, co nie wymaga przestawiania mebli w celu zamieszczenia większego łóżka.

Pamiętaj, że od wyboru materaca zależy jakość snu dziecka. Zapewnij mu spokój, wypoczynek i zadbaj o zdrowie stawiając na dobrze dopasowane i wygodne materace.

do góry
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 F.U.H. KEF-MEBLE | Szata graficzna: properart.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl